Masaż GaSa – to świadome, uważne przebywanie ze zwierzęciem. Priorytetem są preferencje królika.
Opis ten nie narzuca ograniczeń gatunkowych, „dopuszcza nawet” spotkanie bez dotyku. GaSa może być proponowany każdej istocie żywej, która wyraża na to ochotę. Zgoda osobnika masowanego jest podstawowym i najważniejszym wymaganiem.
Czytając artykuły o królikach, o ich potrzebach i zachowaniu trafiałam na fragmenty, które są wspaniałymi wskazówkami dla opiekunów tych cudownych zajęczaków (i nie tylko) w kontekście masażu relaksacyjnego. Są to teksty, które pięknie wpisują się w „filozofię GaSa”. Podążając za tymi wskazówkami możemy skorzystać z wybranych technik, aby sprawić przyjemność swojemu podopiecznemu.
Istotą utrzymania królika w dobrostanie jest nie tylko zapewnienie mu odpowiedniej diety oraz warunków bytowych. Równie ważne jest dbanie o jego rozwój psychiczny i równowagę emocjonalną.
(“Naturalne wzorce zachowania i problemy behawioralne królików domowych”, Katarzyna Gruszczyk, źródło: Animal Epert)
wykonujemy masaż królika, gdy nas o to poprosi
Jest to jedna z odpowiedzi na pytanie: kiedy wykonywać GaSa? My, wybieramy się do masażysty i korzystamy z jego umiejętności, bo mamy na to ochotę. Raczej nie jest tak, że masażysta nagle pojawia się w naszym domu i zaczyna zabieg. Po czym poznać, że nasz królik ma ochotę na bliższy kontakt?
Króliki wiążą się nie tylko z innymi królikami, ale także z ludźmi. Przywiązanie pomiędzy zwierzętami jest zacieśniane poprzez odpoczywanie naprzeciw siebie, fizyczny kontakt oraz wzajemną pielęgnację. Zabiegi pielęgnacyjne są często inicjowane przez osobnika, który w tym celu opuszcza głowę i wciska ją pod podbródek innego królika lub pod rękę zaufanego człowieka. Innymi sposobami domagania się czułości i atencji są podszczypywanie, a także szturchanie nosem lub czołem.
(“Naturalne wzorce zachowania i problemy behawioralne królików domowych”, Katarzyna Gruszczyk, źródło: Animal Epert)
Lizanie królików jest oznaką higieny pomiędzy osobnikami stada, lecz przede wszystkim dowodem na troskę i miłość. Króliki wylizując sobie nawzajem futerko, wzmacniają więzi i dbają o siebie, więc nic dziwnego, że ludzki opiekun również znajdzie się w kręgu zainteresowania królika.
(“Dlaczego królik liże człowieka?”, źródło: Weterynaria News)
bezpieczna przestrzeń
Masaż GaSa to nie przycisk „włącz/wyłącz” stres u zwierzaka. To nie jedyny sposób na odzyskanie spokoju dla naszego królika. On najlepiej wie, jak poradzić sobie z trudną emocją. Gdy przyjdzie i poprosi o masaż – oferujemy przegłaskiwanie. Gdy przebywa w swojej kryjówce nie wyciągamy go, aby wykonać masaż. Nie wsuwamy rąk, aby pogłaskać. To miejsce to twierdza naszego królika. Czasami potrzeba po prostu chwili spokoju i odpoczynku.
Królik żyjący w naturze okazuje strach na trzy sposoby: zamieranie w bezruchu, ucieczkę lub atak. Żyjąc z nami w domu, królik nie pozbył się instynktowych zachowań. (…) Królika należy zostawić w spokoju, by ochłonął i przeczekał stresującą dla niego sytuację. W przyszłości, jeśli jest to możliwe, należy oszczędzić mu podobnych emocji.
(“Dlaczego królik gryzie? Przyczyny agresji u królika.”, źródło: Weterynaria News)
GaSa to nie schemat, który należy wykonać od A do Z
Masaż to nie sztywne reguły, to nie zadanie do wykonania. Dostosowujmy swoje działania do preferencji naszego podopiecznego. Techniki ujęte w masażu GaSa to inspiracje – można z nich korzystać, ale nie trzeba. Wybieramy to, co relaksuje naszego podopiecznego.
Gdzie królik lubi być głaskany? Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale zwykle ulubionymi miejscami są policzki oraz kark. Większość królików lubi być również głaskanych po uszach. Warto również wiedzieć, że zwykle królik nie lubi być noszony.
(“Czy wiesz kiedy i jak królik okazuje miłość? Zobacz jak można skraść jego serce!”, Natalia Bąk, źródło: Fera)
Warto pamiętać, że nawet gdy jakieś miejsce jest chętnie nadstawiane do głaskania przez większość przedstawicieli gatunku nie oznacza to, że nasz podopieczny jest w tej większości. Nasz królik jest jedyny w swoim rodzaju! Jeżeli lubi głaskanie po uszach, to możesz pobrać kartę z technikami masażu uszu (tutaj) i zaproponować mu coś nowego. Jeżeli nie, to nie zmuszamy, a szukamy takich działań, które będą sprawiały przyjemność konkretnemu królikowi.

podczas masażu obserwujemy, jesteśmy obecni
Jeżeli nasz podopieczny zgodził się na głaskanie pozostańmy uważni. Obserwujmy. Masaż GaSa to nieustanne pytanie naszego czworonoga, czy to, co robimy mu odpowiada i… reagowanie w taki sposób, aby to doświadczenie było dla niego przyjemne i relaksujące.
Obserwacja zwierzęcia domowego zapewnia opiekunowi dużo przyjemności i rozrywki. Królik mową ciała, zachowaniem, odgłosami przekazuje swoje emocje, ostrzeżenia lub oznaki choroby. Aby dobrze pojąć co się dzieje w świecie naszego małego przyjaciela, warto poświęcić uwagę na specyficzne oznaki życia wewnętrznego królika.
(“Dlaczego królik liże człowieka?”, źródło: Weterynaria News)
Im więcej czasu poświęcimy na obserwację, tym lepiej poznamy naszego czworonoga. Na początek zaczniemy zauważać sygnały (zgrzytanie zębami, bezruch, tupanie). Z czasem nauczymy się, że nie zawsze są one jednoznaczne. Obserwujmy, czy podczas masażu nasz królik jest w bezruchu zrelaksowany, rozluźniony? Czy jest z nami, bo sprawia mu to przyjemność? A może zastygł w bezruchu – co jest oznaką stresu i dyskomfortu?
Niektórzy ludzie twierdzą, że królik lubi być podnoszony i przytulany. Często zastyga w bezruchu, co jest mylnie interpretowane i odbierane jako relaks. Jednakże uniesienie może być przerażające dla tego zwierzęcia, ponieważ strach na skutek utraty kontroli jest biologicznie uwarunkowany. Ponadto może im się to skojarzyć z chwytem drapieżnika poprzedzającym śmierć ofiary.
(“Naturalne wzorce zachowania i problemy behawioralne królików domowych”, Katarzyna Gruszczyk, źródło: Animal Epert)
Zgrzytanie zębami – nie jest to jednoznaczny sygnał. Podczas głaskania lub przytulania królik w ten sposób może wyrażać swoje zadowolenie, jednak zgrzytanie ząbkami może również oznaczać, że cierpi on z powodu bólu. To szczególnie prawdopodobne, jeśli jednocześnie kuli się, trzęsie lub próbuje schować.
(“Dlaczego królik tupie?”, źródło: Weterynaria News)
pierwsze spotkanie w “zgodzie z filozofią GaSa”
Masaż GaSa nie jest nastawiony na wykonanie technik. To uważne spędzanie czasu z naszym podopiecznym i dostosowywanie naszych działań do jego unikalnych potrzeb, a…
Króliki cenią sobie spokój i cierpliwość.
(“Zanim zdecydujesz się na królika”, źródło: Fundacja Azyl dla Królików)

Na stronie fundacji „Azyl dla Królików” można znaleźć piękny opis pierwszego kontaktu z królikiem:
Przy pierwszym kontakcie pozwólmy mu najpierw powąchać naszą dłoń, usiądźmy na ziemi, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, bądźmy delikatni i ostrożni. Króliki przeważnie uwielbiają głaskanie, ale trzeba robić to umiejętnie. Głaskanie i delikatne drapanie najlepiej rozpocząć od noska i przesuwać dłoń do góry w stronę uszu i całego grzbietu. Można podrapać za uchem, ale nigdy nie pod brodą gdyż jest to niezwykle drażliwe miejsce na króliczym ciele.
A jeżeli królik akurat nie ma ochoty na głaskanie, na zabawę, to do niczego go nie zmuszajmy. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień, a zmuszając go do określonego zachowania tylko pogorszymy sytuację.
(“Zanim zdecydujesz się na królika”, źródło: Fundacja Azyl dla Królików)
masaż GaSa dla królika
Masaż GaSa może być wspaniałą inspiracją dla opiekunów królików do uważnego, pełnego empatii dotyku. Materiały, które przedstawiam są często kierowane do opiekunów kotów lub psów, jednak wierzę, że każdy kto ma czterołapego przyjaciela (bez względu na gatunek) znajdzie tutaj pomysły na wspólny relaks.
ilustracje od blush.design by Manuela Langella