Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Masaż relaksacyjny dla psa

Masaż relaksacyjny dla psa

Opiekun poprzez swój dotyk wpływa korzystnie na organizm czworonoga, relaksuje go i buduje z nim głęboką więź. Słów kilka o tym, czym jest masaż relaksacyjny dla psa.

Przypomniałam sobie o moim artykule o masażu relaksacyjnym psów! Odnalazłam go i wzruszyłam się.

W 2013 (!) roku serwis-masazysta.pl poprosił mnie o opisanie, czym jest GaSa. Nie chcę, aby zaginęło “w czeluściach” internetu, więc dodaję również na mojego bloga – tekst o mojej wizji masażu. “Gwiazdki” ✨ są z teraźniejszości. 😉

Komentarz do tekstu

Bo psom też się należy… Zacząłem trochę nie stylistycznie jednak to pierwsza myśl jaka wpadła mi do głowy kiedy przeczytałem o tym masażu. Skoro pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który nigdy nas nie zdradzi to należy mu się relaks w najlepszej postaci. Czym może być lepszy relaks niż sesja masażu relaksacyjnego.
Zapraszam na tekst Pani Marty Muchy-Balcerek.”

(Marcin Banasiński, serwis-masazysta.pl 2013)

masaż relaksacyjny dla psa - GaSa

Wstęp

✨ Masaż relaksacyjny dla psa to wspaniały pomysł, choć wykonywany przez obcą osobę może być wyzwaniem.

Fizjoterapia małych zwierząt jest w Polsce nowym zagadnieniem. Jednak systematycznie rośnie liczba oferowanych kursów i szkoleń z tego zakresu.

W ramach zoofizjoterapii wyróżnia się m.in. masaż, który wywodzi się z masażu klasycznego ludzi. Wykorzystuje podobne techniki, jednak zawiera pewne modyfikacje: nie używamy środka poślizgowego i nie wykonujemy masażu „pod włos” (zaczynamy od części ciała najbardziej oddalonych od serca i stopniowo przechodzimy z kończyny miednicznej, na bok i na kończynę piersiową).

Masaż w tej formie zaczął pojawiać się w ofertach, jako zabieg relaksacyjny. Wówczas wszystkie techniki wykonywane są delikatniej i spokojniej. Jest jednak niezmiernie trudno wytłumaczyć zwierzęciu, iż ma się położyć, spokojnie leżeć i relaksować się w nowych dla niego warunkach. Obce miejsce, obca osoba nie ułatwiają zadania.

W odpowiedzi na te trudności pojawił się masaż relaksacyjny psów – GaSa.

Geneza

✨ GaSa to masaż relaksacyjny dla psa i jego opiekuna.

W związku z tym, iż możliwość komunikacji i rodzaj relacji na linii opiekun-pies jest bardzo bliski relacji, jaka występuje pomiędzy matką a jej dzieckiem, masaż relaksacyjny psów GaSa bazuje na masażu Shantala. Masaż Shantala to starożytna technika masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzona na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer.

Kolejna postać, która zainspirowała do stworzenia takiej formy relaksowania psów poprzez dotyk, jest Moshe Feldenkrais. Cytat z książki jego uczennicy, Ruthy Alon doskonale nadaje się na opis masażu GaSa: „Dotyk, który nie jest po to, by manipulować, ale by porozmawiać i czekać na odpowiedź, który nie ma niczego dawać ani niczego zabierać, ale dzięki któremu można spotkać się, pobyć razem i razem się uczyć.”  

Masaż GaSa w obecnej formie został opracowany przez autorkę tego tekstu. Nazwa pochodzi od dwóch suczek, które miały okazję odczuć go na sobie jako pierwsze: Gandzia i Samosia. 

Zasady

✨ W masażu GaSa nic nie musicie, to bardziej założenia | filozofia.

Masaż relaksacyjny psów GaSa nie jest wykonywany przez masażystę/terapeutę. To opiekun poprzez swój dotyk wpływa korzystnie na organizm psa, relaksuje go i buduje z nim głęboką więź.

Masaż ten powinien opierać się na współudziale. Opiekun oferuje, daje możliwość skorzystania z zabiegu, ale to pies musi wyrazić na niego zgodę. Otwartość i wyczulenie na potrzeby psa są warunkiem niezbędnym do tego, aby masaż zadziałał relaksacyjnie.

Podczas masażu nie jest wskazane ścisłe trzymanie się kolejności i rodzaju ruchów, ważniejszym jest skupienie się na możliwościach.

Bardzo cennymi umiejętnościami podczas wykonywania masażu jest znajomość sygnałów komunikacyjnych psów i wyczulenie na psie potrzeby. Zanim więc opiekun przystąpi do masażu, warto aby zgłębił wiedzę na temat mowy ciała psów, by mieć pewność, że zwierzę nie jest do niczego zmuszane.

Istotną kwestią jest również świadomość, iż każdy pies jest inny, wyjątkowy. Dopiero właściwe określenie typu  psa, pozwoli nam na wybór odpowiedniego sposobu postępowania (niekoniecznie będzie to od razu masaż). 

Organizowane są warsztaty masażu relaksacyjnego psów, na których można nauczyć się i spokojnie przećwiczyć techniki masażu. Jednak ważniejsze od wyuczonej techniki jest to, aby działać intuicyjnie i z wyczuciem.

Podstawowe zalecenia

Podstawowe zalecenia to:

  • Uważność
    Podczas masażu zwracamy uwagę nie tylko na naszego czworonoga, ale też na siebie. Intuicja poda nam wskazówki, jak rozwija się masaż i jak się ma nasz podopieczny – musimy wczuć się w te podpowiedzi. Powinniśmy być rozluźnieni, całkowicie poświęcić się tej chwili i swojemu pupilowi.
  • Obserwacja reakcji
    Podczas masażu najważniejsze sygnały otrzymujemy od psa. Poprzez swoje zachowanie może nam zakomunikować, czy masaż mu się podoba. Nie oznacza to jednak, że przy każdym sygnale niechęci musimy przerywać masaż – czasami naszemu pupilowi nie podoba się tylko określony rodzaj dotyku. Psiak musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do naszych ruchów, dlatego powinniśmy postępować z dużym wyczuciem.
  • Powolny rytm
    Masaż GaSa zawsze wykonujemy powoli i w spokoju. Im wolniej poruszają się dłonie, tym intensywniej rejestrowane są nasze ruchy. Jeśli wszystkie ruchy wykonamy wolno i w rytmie oddechu, zauważymy, że działa rozluźniająco również na osobę wykonującą masaż.
  • Spokój
    Im bardziej opiekun jest zestresowany i nerwowy, tym szybciej pies zareaguje niepokojem i napięciem. Spokój, którym emanujemy, pokaże czworonogowi, że masaż jest dla nas obojga przyjemnym czasem relaksu.

Podczas masażu GaSa cały czas dotykamy psa. W żadnym momencie nie odrywamy obu rąk jednocześnie. Sama technika polega na przegłaskiwaniu poszczególnych części ciała długimi, powolnymi, rytmicznymi ruchami. Pełny program masażu GaSa obejmuje całe ciało. Standardowa kolejność w jakiej masujemy psa, to:  klatka piersiowa, przednie łapy, brzuch, tylne łapy, ucho, pysk, bok ciała, ogon.

Należy jednak pamiętać o modyfikacjach wynikających z wcześniej wspomnianego indywidualnego charakteru psa, albo po prostu z jego wielkości. 

Korzyści

✨ To czas dla Was, na bycie tu i teraz.

Masowanie psa wpływa korzystnie na jego organizm. Przede wszystkim pobudzamy przepływ krwi, stymulujemy układ nerwowy,  wspomagamy pracę jelit, stabilizujemy oddech i rozluźniamy napięcia.

Jednak nadrzędnym celem masażu GaSa jest wyciszenie i pogłębienie więzi z opiekunem. Dotykając psa, człowiek poznaje jego reakcje (zaczyna dostrzegać różnicę między stanami napięcia i odprężenia), zaś zwierzę buduje zaufanie do opiekuna, ucząc się, że ten nie zrobi nic wbrew jego woli.

Jednocześnie nasz pupil poznaje swoje ciało i odkrywa nowe doznania.

Masaż jest doskonałą formą uspokajania po sytuacjach stresowych, poprzez dotyk pomożemy czworonogowi przywrócić „wewnętrzny spokój”. Umiejętność świadomego zrelaksowania się jest dla psa niezwykle przydatna. 

Warsztaty

✨ Spotkajmy się na warsztatach!

Warsztaty masażu relaksacyjnego psów – GaSa skierowane są do opiekunów psów, którzy chcą pogłębić więź ze swoim czworonogiem, nauczyć się spędzać z nim spokojnie czas.

Pierwsza część zajęć jest teoretyczna, obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak: definicja masażu, korzyści wynikające z jego stosowania, przeciwwskazania, opis możliwych reakcji na masaż. Druga część jest częścią praktyczną wykonywaną na maskotkach.

zdjęcie: prawdziwy pies wśród maskotek

W związku z tym, że głównym założeniem masażu jest fakt, iż przystępujemy do jakichkolwiek czynności tylko, gdy pies wyrazi na nie zgodę, niemożliwym byłoby „ćwiczenie na żywych czworonogach”. Dodatkowym plusem ćwiczeń na fantomach jest możliwość skupienia się na samych technikach, aby nabrać pewności i wprawy. 

Najbliższe warsztaty (…) na stronie martamucha.pl.

Bibliografia

  • Delikatny masaż dziecka, Rahel Rehm-Schweppe, Sabine Grabosch, Świat Książki, Warszawa 2010
  • Gestörter Hund… Was nun?, Urs Brehm, Kynos Verlag, 1998
  • Hundephysiotherapie, Beate Warnat, Dorothe Kühnau, Cadmos Verlag GmbH, 2006/2009
  • Masaż dziecka, Bettina Schlömer, oficyna wydawnicza ABA, 2006
  • Masaż niemowlęcia, Joanna Kaczara, wydawnictwo ASTRUM, Wrocław 2006
  • Massage und Physiotherapie bei Hunden, Alexandra Mauring, Günter M. Lutsch, Ulmer, 2007
  • Rehabilitacja psów, Darryl L. Millis, David Levine, Robert A. Taylor, Elsevier Urban & Partner, 2004 
  • Shantala tradycyjna sztuka masażu, Frédérick Leboyer, wydawnictwo mamania, Warszawa 2012
  • Świadoma spontaniczność, Ruthy Alon, wydawca Ewa Ławreszuk, Brugg 2012
screen z serwisu-masazysta
Źródło (mojego) tekstu: serwis-masazysta.pl/masaz-relaksacyjny-psow-gasa.

DODAJ KOMENTARZ (Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest DeGaSa - Marta Mucha-Balcerek. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. )

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *