Co to za fanaberie? Masaż dla psa? A po co mu to? Spieszę z odpowiedzią. 🙂
Masaż może przynieść Twojemu podopiecznemu wiele korzyści zarówno na poziomie fizjologii jak i emocji.
Masaż wpłynie korzystnie na każdą komórkę ciała Twojego Psa.
Nie przesadzam! 🙂
Jedną z korzyści masażu jest pomoc w przepływie żylnym i pobudzenie przepływu chłonki.
Układ krążenia rozprowadza krew do wszystkich narządów organizmu masowanego psa. Krew zaopatruje komórki w tlen i substancje odżywcze, odprowadza produkty przemiany materii (wydalane przez płuca i nerki).
Między innymi tą drogą masaż wywiera pozytywny wpływ na każdą komórkę ciała Twojego Psa. Masaż ułatwia przepływ żylny do serca i usuwanie produktów przemiany materii oraz zwiększa nasycenie tkanek tlenem.
„Masaż zwiększa krążenie krwi zarówno w powierzchownych, jak i głębszych warstwach tkanek nawet o 500% w stosunku do normalnego krążenia krwi.”
(A. Mauring, G. M.Lutsch, Massage und Physiotherapie bei Hunden, tłum. MMB)
Twój Pies poczuje, gdzie zaczyna a gdzie kończy się jego ciało.
Samoświadomość to podstawa do pewności siebie.
Poprzez masaż psia świadomość sprowadzana jest do ciała, budzi go do czucia samego siebie. Kontakt z dłonią masażysty (Twoją?) pozwala Psu na świadome skupienie się na sobie i odczuciach płynących z dotykanych obszarów.
„(…) masaż wspomaga rozwój zmysłowy malucha [psa, przyp. MMB], zwłaszcza rozwój zmysłu dotyku. Wzmacnia zdolność postrzegania odczuć w ciele, koordynację i rozwój motoryczny.”
(R.Rehm-Schweppe, S. Grabosch, Delikatny masaż dziecka)
Układ nerwowy reguluje czynności organizmu, jego główną cechą jest zdolność odbierania bodźców. Podczas świadomego, celowego dotyku układ nerwowy psa otrzymuje nowe impulsy.
Korzystając z masażu całego ciała Twój Pies zdobędzie doświadczenie z czuciem dotyku od nosa po końcówkę ogona, od uszu po łapy. Często dla czworonogów masaż jest jedyną okazją do poczucia poprzez dotyk swoich kończyn miednicznych, czy ogona.
„Kiedy kogoś dotykasz i czujesz jego ciało, jest to również moment, w którym on sam siebie czuje.”
(R. Alon, Świadoma spontaniczność)
Dzięki masażowi możesz zbudować z Twoim Psem wyjątkową więź.
Stwórzcie swój wyjątkowy rytuał relaksu!
Wykonując masaż samodzielnie możecie z Twoim Psem czerpać z korzyści, które dla mnie są wyjątkowo ważne: budowanie więzi. Dotyk jest rozmową, poprzez rozmowę poznajemy się wzajemnie i budujemy zaufanie.
Podczas masażu pies odczuwa przyjemność z Twojej bliskości, buduje poczucie bezpieczeństwa, uczy się, jak przyjemne może być wspólne „nicnierobienie”.
Masaż jest rozmową z psem w zwolnionym tempie – to nieustanne pytanie, czy to co robimy mu odpowiada, czy zwolnić, czy zmodyfikować, czy przestać dotykać.
Jesteś obecn_ i uważn_ a Twój Pies czuje się rozumiany.
„Zaspokojenie potrzeby kontaktu (…) gwarantuje dziecku [psu, przyp. MMB] poczucie bezpieczeństwa.”
(J. Kaczara, Masaż niemowlęcia)
Decyzja o niedotykaniu wynikająca z obserwacji Twojego podopiecznego jest również pięknym punktem wyjścia do budowania relacji opartej na zrozumieniu i akceptacji.
Twój masaż i doświadczenie Twojego Psa mogą się okazać bardzo przydatne.
Czy Wasz intuicyjny, relaksacyjny rytuał może się przydać poza domem?
Wyobraź sobie sytuację, w której Twój Zwierzak musi skorzystać z pomocy zoofizjoterapeuty. Jak myślisz, czy łatwiej będzie terapeucie rozpocząć współpracę z psem, który ma już doświadczenie z masażem „domowym”, czy z takim, który nie jest regularnie, uważnie i całościowo przegłaskiwany?
Uwielbiam wiadomości, które dostaję od zoofizjoterapeutów, że polecają moje książki opiekunom ich pacjentów. Dla specjalistów zwierzęta, które regularnie korzystają z GaSa (intuicyjny, domowy masaż, który możesz wykonać z Twoim Psem) wymagają mniej czasu na wizyty „oswajające”. W gabinecie dla Twojego Psa jest dużo nowości: nowe miejsce, nowa osoba, jest też uczucie dyskomfortu, z którym zwracacie się do rehabilitanta. Jeżeli praktykujecie GaSa może być łatwiej „tej pani nie znam, nie wiem, gdzie jestem, o… ale dotyk znam”.
Masaż jest wspaniałym prezentem, który możesz ofiarować Twojemu Psu. Poznawajcie się wzajemnie, dajcie sobie chwilę relaksu i uważności, a przy okazji może uda się skorzystać (jeżeli będzie miało miejsce działanie mechaniczne – dotyk będzie akceptowany) z korzyści na poziomie fizjologii.
Masaż ma wiele korzyści i ten wpis nie pokrywa wszystkich, dlatego na koniec wpisu zestawienie: wpływ masażu na organizm psa.
Wpływ masażu na organizm
Korzyści z masażu psa
- Wpływ masażu na tkankę skórną: ułatwia oddychanie skórne, poprawia odżywienie skóry, przyspiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych.
- Wpływ masażu na tkankę mięśniową: lepsze zaopatrzenie w tlen i substancje odżywcze, zwiększa zdolność mięśni do pracy.
- Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny: pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze, zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidacji objawów zastoinowych, a także wchłanianie obrzęków, zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.
- Wpływ masażu na układ nerwowy: powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów oraz poszczególnych narządów, może zadziałać na układ nerwowy pobudzająco lub uspokajająco (to jak wykonasz masaż ma znaczenie!)
- Wpływ masażu na pozostałe układy: polepsza działanie układu oddechowego, poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, przyspiesza wydalanie produktów niestrawionych, poprawia czynność filtracyjną nerek, przyspiesza procesy biochemiczne zachodzące w organizmie.
(wybrane, na podstawie L. Magiera Klasyczny masaż leczniczy)