Przejdź do treści
Strona główna » Blog » GaSa – wsparciem dla psa w Sylwestra

GaSa – wsparciem dla psa w Sylwestra

  • #gasa

Sylwester to dla wielu psów niezrozumiały i stresujący czas. Masaż GaSa może pomóc, być wsparciem dla psa, chociaż nie jest magiczną metodą rozwiązującą wszystkie problemy.

Wpis, który powstał na bazie mojej części live’a “Jak wspierać psa w Sylwestra?“.

GaSa - wsparciem dla psa w sylwestra

Wpływ naszych emocji na samopoczucie psa

Jakie emocje budzi w TOBIE noc sylwestrowa?

Chciałabym zacząć od nas – od psich opiekunów.

Dlaczego? Ponieważ pies odczuwa nasze emocje.

Prowadząc konsultacje z masażu GaSa wielokrotnie obserwowałam, jak zmieniało się zachowanie zwierzaka pod wpływem zachowania opiekuna. Działając w sposób nerwowy, będąc pobudzonym i rozemocjonowanym wpływamy na zachowanie podopiecznego. Tak jest.

Ale… pies odczuwa też nasze napięcie związane z tym, że czujemy się niewystarczający i winni zaistniałej sytuacji. Nie chodzi więc o usilne “naprawianie siebie”, aby mój pies miał piękne życie. Chciałabym, abyś potraktował_ to jako zachętę do zaopiekowania się, najpierw sobą.

Jakie emocje budzi w Tobie noc sylwestrowa?

Nie ma lepszych i gorszych odpowiedzi – podejdź do tego z czułością i akceptacją. Celem nie jest obwinianie się, czy stawianie się w roli osobnika przez którego dzieje się całe zło tego świata.

Zastanów się, jakie emocje budzi w Tobie noc sylwestrowa? Jak się czujesz? Jak reagujesz? Jak reagujesz na fajerwerki, ale nawet wcześniej – jak się do tego przygotowujesz? Jakie masz nastawienie?

Uwielbiasz tę noc, chcesz się bawić – potraktuj poważnie objawy lęku psa.

Może być tak, że uwielbiasz Sylwestra, chcesz się bawić. A jedyne co Cię denerwuje to, to że Twojemu psu się to nie podoba. Mój apel: potraktuj poważnie objawy lęku psa. Ta noc ma prawo być dla zwierząt ciężkim momentem. A my, ludzie, jesteśmy na zawsze odpowiedzialni za to co oswoiliśmy.

Denerwujesz się i martwisz – zaopiekuj się sobą i działaj spójnie.

Może jest tak, że się denerwujesz. Słyszysz wystrzały i aż się w Tobie gotuje – “jak tak można? Dlaczego oni to robią?!” Martwisz się, że to nie tylko ta noc (choć jest ona kumulacją). Denerwujesz się wieczornymi spacerami już dużo wcześniej. Widzisz do czego dążę? Czasami dajemy psu informację, że dzieje się coś niepokojącego.

Nie chodzi teraz o to, żeby być jeszcze dodatkowo złym na siebie, że tak mamy. Ale… warto zacząć od siebie – zaopiekować się sobą.

Nie mówmy „spokojnie, spokojnie, wszystko będzie dobrze” gotując się w środku, dygocząc i wyrzucając z siebie słowa jak… fajerwerki. Najpierw zaopiekuj się sobą.

Zauważenie, jak się zachowujesz, jak Ty się czujesz – to już ogromny krok. Ta świadomość i akceptacja pomoże Ci działać spójnie. To jest główny punkt. Zauważenie jest najważniejsze. Ale jeżeli nadal trudno sobie poradzić z emocjami – możesz spróbować technik oddechowych, automasażu, medytacji. Pomóż sobie, zaopiekuj się sobą w taki sposób, który uważasz za odpowiedni i skuteczny dla Ciebie.

Moja propozycja?

Emocjonalne wzburzenie powoduje przyśpieszenie oddechu, zaś jego regulacja tonuje emocje, a to jest pomocne gdy chcemy świadomie spędzić czas ze swoim podopiecznym w atmosferze relaksu i wyciszenia.

Propozycja ćwiczenia związanego z oddechem:

Skup się na swoim oddechu: na tym, jak powietrze wpływa do twojego ciała i wypływa z niego. Bądź w kontakcie z odczuciami płynącymi z każdego wdechu i wydechu. Obserwuj oddech, nie czekając na żadne wyjątkowe wydarzenie. Nie ma potrzeby byś w jakikolwiek sposób go zmieniał.
(źródło: „Mindfulness. Trening uważności”, M. Williams, D. Penman)

Dotykanie jest rozmową

Podczas rozmowy przekazujesz swoje uczucia.

Dotykanie jest mową, z jakiej korzystamy instynktownie do przekazywania uczuć. Dlatego tak ważne jest abyśmy najpierw zaopiekowali się sobą.

Dbaj o siebie i przekazuj… akceptację. Może Cię coś denerwować – Ciebie i psa. Ważne, aby nie wpadać w błędne koło, a zamiast tego przekazać obecność. Przekazać, to co chcemy przekazać.

Zacznij po prostu od wejścia w kontakt, bez ruchu – po prostu poczuj/zaobserwuj jak oddycha pies (nie musisz wprowadzać dotyku, czasami nie jest to wskazane).

  • Jeżeli podopieczny akceptuje dotyk możemy wprowadzić technikę „oddychania kontaktowego” – połóż dłoń mniej więcej na wysokości przepony, tuż za ostatnim łukiem żebrowym. Warto wiedzieć, że dotykając skóry w okolicach klatki piersiowej wpływamy na pogłębienie oddechu, dzięki czemu zwierzę może się uspokoić.
  • Jeżeli zwierzak nie akceptuje dotyku na brzuchu lub boku ciała wówczas połóż dłoń tam, gdzie jest to dla niego komfortowe.
  • Jeżeli pies radzi sobie z trudną sytuacją w odległości uniemożliwiającej dotyk – uszanuj to. Skup się na obserwacji oddechu podopiecznego, uspokojeniu własnego i… akceptacji. Możesz obserwować i być nie dotykając!

Różne formy wsparcia.

Twój pies jest wyjątkowy.

Jesteśmy odpowiedzialni, zadbaliśmy o sobie to teraz przechodzimy do masażu?
Jeszcze nie.

Chociaż stworzyłam masaż GaSa, to nie uważam, że jest to jedyny słuszny sposób postępowania. Jedyny słuszny sposób postępowania podpowie Ci Twój podopieczny. Chociaż w GaSa nie ma sztywnego zestawu ruchów i reguł, których należy się trzymać (ba! To masaż w którym dotyk nie zawsze występuje), to być może okaże się, że Twój pies będzie potrzebował czegoś innego.

  • Są psy, które poproszą o dotyk. Będą blisko, będą się wtulać. Gdy zaproponujemy przegłaskiwanie będziemy obserwować wyciszenie.
  • Są psy, które nie akceptują dotykania w stresujących sytuacjach, chcą naszego towarzystwa, ale w pewnej odległości – będą szukały schronienia (zaciemnionego, wygłuszonego miejsca).
  • Są czworonogi, którym w przetrwaniu sylwestra mogą pomóc zadania do wykonania.
  • Są zwierzęta, którym pomoże jedzenie.

Twoim zadaniem jest obserwacja i dostosowywanie działań do tego, co mówi Twój pies.

Głaskanie w stylu GaSa.

Nic nie musicie. Dbajcie o siebie.

GaSa to masaż w którym dotyk nie zawsze występuje. Ta forma relaksacji zaczyna się od punktu, który jest komfortowy dla Was, Ciebie i Twojego psa.

Jeżeli Twój pies poprosi o głaskanie, o wsparcie w formie dotyku – bądź w dotyku z psem. Obserwuj jak na niego reaguje. Obserwuj też siebie – jak głaszczesz, jakie emocje przekazujesz.

Technika: głaskanie

To powolna, świadoma technika, która działa uspokajająco na cały system nerwowy. Podczas głaskania ruchy są długie, obejmujące dużą powierzchnię ciała. Pamiętaj jednak, że nie ma idealnego przebiegu, bądź uważn_ na to, co mówi Twój podopieczny.

Wskazówka: staraj się być cały czas w kontakcie z psem – jedna dłoń dotyka ciała Twojego psa.

Ruchy w stylu GaSa:

gasa - przegłaskanie boku, GaSa - wsparciem dla psa w sylwestra

PRZEGŁASKANIE BOKU CIAŁA – długi ruch obejmujący bok ciała psa, zacznij w okolicach łopatki i przeciągnij dłoń po boku psa aż do okolicy miednicy, do zakończenia ciała. Ruch powtarzamy tak, aby przegłaskać cały bok.

gasa - od kregoslupa, GaSa - wsparciem dla psa w sylwestra

ROZSUWANIE DŁONI OD KRĘGOSŁUPA – pies siedzi przy nas – ułóż dłonie kciukami w okolicy kręgosłupa i ściągnij je na boki. Ruch powtarzamy tak, aby przegłaskać cały bok.

Dodatkowo możesz pobrać darmowe próbki masażu w formacie PDF: uszy i ogon.
Razem z powyższymi technikami stworzą piękną sekwencję.

GaSa – wsparciem dla psa w Sylwestra?

Nie skupiaj się na tym, że to ma być masaż, że “musi być symetrycznie”, że “całe ciało” – to nie jest najważniejsze. Chcesz przekazać wsparcie – ta intencja jest najważniejsza.

Pies nie musi leżeć, on nic nie musi.

Działaj też z akceptacją dla siebie. Ten czas ma prawo być trudny też dla nas, psich opiekunów. Może Ci się zdarzyć, że oderwiesz obie dłonie, że uznasz, że pies chce dotyku, ale tak nie będzie – przyjaciele nie są idealni. Przyjaciele są. Cenimy ich za obecność:

Daj Twojemu Psu Obecność.

LINKI:

  • NAGRANIE na FB: TUTAJ
  • wydarzenie na FB: TUTAJ
  • strona organizatora na FB: TUTAJ
  • moja część prezentacji w ramach wydarzenia “Jak wesprzeć psa w Sylwestra”: TUTAJ
  • wpis na blogu o technikach oddechowych: TUTAJ
  • darmowe próbki masażu GaSa (uszy i ogon): TUTAJ
  • skarbonka “ratujemy zwierzaki” dla Fundacji Duch Leona: TUTAJ

DODAJ KOMENTARZ (Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest DeGaSa - Marta Mucha-Balcerek. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. )

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *